Ako pestovať arašidy

 

Arašidy, búrske oriešky, buráky alebo botanickým názvom podzemnica olejná(Arachis hypogaea), sú známe obľúbené oriešky, ktoré si môžete jednoducho vypestovať aj v našich podmienkach. V drevnatej škrupine sa obvykle ukrývajú dva oriešky. Pre pestovanie je potrebné zohnať si nepražené, či už sadbové alebo kŕmne.

 

Ja som pre urýchlenie klíčenia oriešky opatrne vylúpol z drevnatej škrupiny a zasadil do substrátu. Po pár dňoch začnú klíčiť a objavia sa prvé listy.

 

 

pestovanie arašidov

 

Po dvoch týždňoch sú rastliny vysoké už približne 15cm.

 

 

pestovanie podzemnisa olejná

 

Približne o mesiac až dva sa začnú objavovať malé žlté kvety v spodnej časti rastliny. Kvety sú samoopelivé.

 

 

pestovanie burákov

 

Po opelení začnú z kvetov vyrastať malé úponky, ktoré sa zavrtávajú do zeme. Na ich konci potom pod zemou vyrastú oriešky. Ak je pôda tvrdá, môžeme rastlinu s úponkami mierne prihnúť hlinou. Podobne ako pri kopcovaní zemiakov.

 

 

 

Rastliny môžeme pestovať v kvetináči na okne alebo vonku. Potom vysádzame predpestované priesady von v druhej polovici mája. V teplejších oblastiach sa môžu oriešky sadiť priamo do zeme. Ideálna teplota na pestovanie je nad 20°C.

 

 

 

Približne po 4 až 5 mesiacoch od kvitnutia môžeme zberať úrodu. Dozrievanie môžeme kontrolovať odhrabaním koreňov a odtrhnutím jedného oriešku.

 

 

 

Ak už sú oriešky dozreté, vykopeme celú rastlinu a po očistení na koreňoch zostanú oriešky.

 

 

 

Surové oriešky sú mdlej chuti. Po uvarení chutia ako fazuľa. Najlepšie sú pražené v škrupine na pahrebe alebo v rúre. V núdzi sa dajú pražiť aj pár minút v mikrovlnke, podobne ako pukance.

 

en