Upgrade čelovky Petzl Tikka XP a Tactikka XP

 

Výmena LED-ky

 

Rozhodol som sa upgradnúť moju obľúbenú čelovku Petzl XP. Vymenil som starý Luxeon za novú LED ktorá svieti o niečo jasnejšie a krajšou farbou svetla. K tomu ešte pár vychytávok aby sa zvýšila úžitková hodnota čelovky. Pri troche zručnosti to zvádne každý.

 

 

Petzl LED

 

Pôvodná čelovka Petzl XP

 

 

Petzl LED

 

Odskrutkujeme 3 skrutky pod batériami a vyberieme vnútro.

 

 

PETZL XP remove LED

 

Snímeme optiku z ledky.

 

 

Petzl luxeon star

 

Teplovodivá pasta a snímač proti prehriatiu.

 

 

Petzl Cree LED

 

Novú ledku musíme vyberať tak, aby na ňu pasovala optika, inak bude sveteľný kužel rozfokusovaný. Odpájkujeme starú a pripájkujeme novú. Pozor na polaritu.

 

 

 

Pred zmontovaním preistotu vyskúšame, či nová led naozaj svieti a či je všetko v poriadku.

 

 

 

Tríciové svetlo

 

Tríciové svetlo svieti nepretržite niekoľko rokov. Výborne sa hodí na označenie čelovky, aby som ju nemusel šmátrať po tme. V čelovke je sice málo miesta, ale nakoniec som to vyhútal.

 

 

Podľa obrázku vyvŕtame otvor priemeru 2mm. Tu platí dvakrát meraj... ,aj keď ja som to meral asi na 5x, aby som to mal presne.

 

 

 

Do otvoru vložíme triciovú ampulu. Uloženie je s presahom a navyše sa opiera o stĺpik pre skrutku. Celé to spevníme a utesníme sekundovým lepidlom.

 

 

 

Z druhej strany tríciová ampulka vidieť v otvore pre zasunutie rozptylky. Tríciové svetlo je vidieť aj keď je prekryté rozptylkou. Pozor, zelené svetlo nie je vidieť pod červenou rozptylkou. Biele tríciové svetlo je vidieť aj pod červenou rozptylkou. Ja používam len transparentnú rozptylku.

 

 

 

Takto vyzerá upgradnutá čelovka po tme.

 

 

Gravírovanie laserom

 

graf západ slnka

 

Výkres: západ-slnka.cdr

 

Petzl XP

 

Zo zadnej strany čelovky je graf z ktorého sa dá vyčítať: čas východu/západu slnka, dĺžka dňa/noci, najdlhší deň/noc v roku, dátum zmeny času na letný/zimný. Platí pre západné Slovensko a okolie. Smerom na východ slnko vychádza a zapadá o pár minút skôr.

 

en