Výroba šípov

 

Na internete je mnoho postupov na výrobu šípov. Na tejto stránke prinášam foto-návod, ako to robím ja. Snažil som sa výrobu nejako zefektívniť, pretože šípy sú spotrebný materiál, a každá ušetrená minúta príde vhod. Ak sa chystáte vyrábať väčšie množstvo šípov, oplatí sa zhotoviť nejaké prípravky, ktoré uľahčia lepenie letiek.

 

 

 

Začneme zárezom na tetivu. Musí byť vyrezaný kolmo na letokruhy dreva. Šírka drážky zodpovedá naskladaným rezným plátkom na železo. Ja používam 3 spojené plátky na vytvorenie 3mm drážky.

 

 

 

Vyhotovíme šablóny podľa predlohy: PDF, JPG, DXF, DWG.

 

 

 

Na drevenú paličku nasunieme trojuholník. Natočíme ho tak, aby bola strana trojuholníku rovnobežná so zárezom na tetivu. Odteraz už trojuholníkom nehýbeme. Stačí aby bola vždy jedna strana trojuholníku rovnobežná zo zemou a už sa netreba starať o správnu orientácie letiek. Vrcholy trojuholníka predstavujú polohu letiek v uhlovom rozstupe 120°.

 

 

Plastové letky

 

 

Šíp upneme do improvizovanej lepičky pierok. Na správne natočený šíp priložíme priemyselnú lepiacu pásku (duc-tape). Pásku stlačíme prstami, čím vytvoríme plochú letku. V tejto fáze môžeme dať letkám aj rotáciu.

 

 

 

Podľa šablóny v tvare písmena L si nazačíme odsadenie letky od konca šípu.

 

 

 

Od značky na pásku obkreslíme šablónu letky.

 

 

 

Vystrihneme obkreslený tvar.

 

 

 

Pootočíme šíp tak, aby bola zasa niektorá strana trojuholníku rovnobežná zo zemou a pokračujeme vo výrobe ďalšej letky. Pre názornosť som nafotil výrobu jednej samostatnej letky. Efektívnejšie je však nalepiť pásku na všetky 3 smery a až nakoniec vystrihnúť obkreslený tvar.

 

 

 

Prebytočnú pásku zarovnáme žiletkou približne pol centimetra od okrajov letiek. Tieto orezané miesta prekryjeme ešte centimetrom pásky, aby letky pri strieľaní nezadŕhali.

 

 

 

Ak má strelec viacero šípov, nemusí tak často chodiť k terču.

 

 

Prírodné pierka

 

Improvizovanú lepičku môžeme použiť aj na lepenie prírodných pierok. Lepička drží pierko v správnej polohe, pokiaľ nezaschne lepidlo. Šablóny zasa použijeme na správnu orientáciu a odsadenie, tak ako to bolo už popísané vyššie.

 

 

 

Prírodné pierka nie sú úplné rovné, ale z pohľadu rotácie môžu byť ľavotočivé alebo pravotočivé. Na jeden šíp musíme vybrať len pierka s rovnakým smerom rotácie.

 

 

 

Pierko rozdelíme pozdĺžne na polovicu. Potom ho zostrihneme na predbežne plánovaný rozmer.

 

 

 

Pierko zovrieme medzi dve ploché doštičky. Lepšie sa s ním potom manipuluje. Ja som použil zlomené pravítko.

 

 

 

Šíp natrieme lepidlom a priložíme naň pierko. Po zaschnutí lepidla rovnakým spôsobom nalepíme aj ostatné smery.

 

 

 

Tvar letky zastrihneme alebo opálime do nejakého aerodynamického tvaru. Ja som ho nechal v štýle primitive technology, len hrubo orezaný nožom. Takto sa mi to viac páči. Omotávka šnúrkou zpevňuje prichytenie pierok k šípu a zhladzuje prechod medzi pierkom a drevom. Omotávka na konci šípu spevňuje zárez na tetivu, aby sa pri strieľaní nerozštiepil.

 

 

Kam ďalej ?

 

Drevený luk - Postup výroby dreveného luku

PVC luk - Výroba luku z PVC rúry

Balistický gel - Balistické skúšky dreveného luku a šípu

Sila luku - Meranie sily luku a rýchlosti letiaceho šípu

en