Semafor – jednoduchá elektronická stavebnica

 

Zo starých elektronických zariadení sa dajú niekedy vyrobiť celkom nové veci. Toto je návod na jednoduchú elektronickú stavebnicu pre deti alebo pre úplných začiatočníkov, ktorí sa takto oboznámia s procesom výroby a zapojenia obvodu na doske plošného spoja. Postačia k tomu základné veci, ktoré nájdete doma.

 

 

 

Puzdro na gombíkovú batériu CR2032 sa nachádza v každom počítači.

 

 

 

Z ďalšieho elektro odpadu som zachránil farebné LED-ky aj spínače.

 

 

 

Na výrobu budeme potrebovať puzdro na gombíkovú batériu, LED diódy rôznych farieb, spínače a kúsok čistej dosky plošného spoja.

Schéma zapojenia - elektronická stavebnica semafor

Rozvrhneme si rozloženie súčiastok podľa schémy. Ide o paralelné zapojenie k pólom batérie, pričom každá vetva je prerušená spínačom.

 

 

 

Pripravíme si čistú dosku plošného spoja a lepiacu pásku.

 

 

 

Podľa veľkosti súčiastok a ich rozloženia, lepiacou páskou zakryjeme miesta, ktoré chceme aby zostali vodivé. Písmená prekryté fixkou by mali tiež zostať, ale ja som to nechal leptať príliš dlho a boli príliš tenké, tak nakoniec po nich nezostalo nič.

 

 

 

Dosku plošného spoja ponoríme do leptadla. Obvykle sa používa chlorid železitý, ale môže to byť aj iná žierina, kyselina či zásada ktorá dokáže odleptať kov. Ja som mal už iba malý zbytok leptadla, tak som ho vylial len na povrch dosky.

 

 

 

Po určitom čase leptadlo rozpustí meď, ktorá nebola zakrytá páskou. Zakryté miesta vytvoria vodivé cesty pre elektrický prúd. Plošný spoj zbavíme lepiacej pásky, umyjeme a vysušíme. Podľa rozostupu nožičiek na súčiastkach vyvŕtame dierky, súčiastky osadíme a prispájkujeme. Pozor LED-ky vedú prúd len v jednom smere. Pred prispájkovaním nezabudnite odskúšať správnu polaritu.

 

 

Elektronická stavebnica semafóru pre deti a začiatočníkov

 

Predná strana so súčiastkami. Orientácia je koncipovaná pre ľaváka.

 

 

semafor - jednoduchá elektronická stavebnica

 

Nakoniec som na vrch prilepil plastový hranol s troma dierami, ktoré pripomínajú semafor. Môžete použiť aj drevo. Vyzerá to jednoducho ale celý proces výroby môže zabrať aj relatívne dlhší čas. Prajem veľa zábavy.

 

 

Kam ďalej?

Najjednoduchší solárny robot

Zariadenie na výrobu elektriny z voľnej energie

Časovaný spínač a káblová spúšť na fotoaparát

Textová blikačka

Farebná anodizácia titánu

en